Kahraman Sokak Simidi, Pastane Simidine Karşı

Tüm lise hayatım boyunca Tophane Taş Fırını’nın önünden geçip içeriden yükselen yeni pişmiş sokak simidinin kokusu ile kendinden geçmiş biri olarak yumuşak ve nispeten daha şekerimsi bir tadı olan pastane simidine ‘simit’ diyebilmem pek mümkün değil.

Dışı çıtır çıtır, bol susamlı, içi çok dolgun olmayan ama pofuduk, ekşi mayalı bir simit yanına yumuşak beyaz peynir ve domates üçlüsünü günün her öğünü yiyebilirim. Daha önce sadece kuru mayalı yaptığım simidi iyisi mi ben bunu ekşi mayalı da deneyeyim hatta döküm tavada altına da buz koyup kapaksız 18 dakika pişireyim dedim. Sonuç ‘Harikaaaaaaa!!!’

Ekşi Mayalı Simit Malzemeleri

200gr Ekşi Maya

300gr Su

500gr Un

8gr Tuz

Bulamak için: 1 su bardağı pekmez

1 su bardağından bir parmak az susam

1/2 su bardağı su

2 Çorba kaşığı un

Ekşi Mayalı Simit Tarifi

Tüm malzemeleri sırasıyla su, maya, un, tuz şeklinde olacak şekilde karıştırıcınızın kazanına koyun. Hamur kancanın ortasına toparlanıncaya kadar karıştırın. bir kaba boşalttığınız hamuru tezgahta bir saat beklettikten sonra bir sefer katlayın. Tezgahta bir saat daha beklettiğiniz hamuru buzdolabına kaldırın. 10-12 saat kadar sonra dolaptan çıkarıp kapağını açarak tezgahta yarım saat bekletin. 60’ar gramlı bezelere bölün ikişerli olarak ayırıp birbirine sarın. birleştirdiğiniz hamurları pekmez, un ve su karıştırdığınız bulamaca bandıktan sonra susama da bulayarak 220 dereceklik fırında 18 dakika pişirin.

Afiyet olsun